W pierwszej połowie września 2023 roku po uzyskaniu potwierdzenia z Fundacji PZU i Urzędu Dzielnicy Warszawa-Śródmieście o przyznaniu środków finansowych na realizację Lekcji poetyckich w warszawskich szkołach została rozpoczęta szeroko zakrojona akcja propagująca to przedsięwzięcie za pośrednictwem Internetu (reklama i informacje) a także w formie tradycyjnej korespondencji (maile, pisma, rozmowy telefoniczne). Zadanie było realizowane od początku przez Irenę Tetlak i Marenę Zynger. Zostały opracowane pisma Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich z zaproszeniami do dyrektorów warszawskich liceów. Pisma sygnowane przez Prezesa OW ZLP dot. Lekcji poetyckich w ramach 51. Warszawskiej Jesieni Poezji wraz z Programem festiwalu wysłane zostały do ponad 20 liceów.
W wyniku akcji został sporządzony Harmonogram dot. Lekcji poetyckich, które trwały od 2 do 18 października 2023 r. i ostatecznie były przeprowadzone w następujących placówkach:
- VII LO im. Juliusza Słowackiego,
- XXVII LO im. Tadeusza Czackiego,
- XXXVII LO im Jarosława Dąbrowskiego,
- II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie,
- LXVIII LO im T. Chałubińskiego,
- LI LO im. Tadeusza Kościuszki w Rembertowie,
- XXIV LO im. C.K. Norwida,
- XXIII LO im. Marii Curie Skłodowskiej,
- Internat XIV LO im. Staszica,
- Szkoła Podstawowa Nr 289,
- Szkoła Podstawowa Nr 94,
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 50,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących nr 15.
Lekcje poetyckie w szkołach podstawowych i liceach ogólnokształcących poprowadzone były przez:
- Grzegorza Trochimczuka,
- Marka Wawrzkiewicza,
- Zbigniewa Milewskiego,
- Marlenę Zynger,
- Utę Przyboś,
- Barbarę Rustecką,
- Joannę Femiak,
- Yordanę Dranchuk,
- Martę Berowską,
- Pawła Łęczuka,
- Vladana Stamenkovića,
- Pawła Sorokę.
Poetki i poeci byli także zobowiązani do prowadzenia dokumentacji w formie zdjęć z prowadzonych spotkań.
Przeprowadzono ogółem 46 lekcji poetyckich – wg harmonogramu, w których wzięło udział około 1600-1800 uczniów szkól podstawowych i młodzieży licealnej wg szacunków.
W trakcie lekcji była prezentowana Antologia 51. Warszawskiej Jesieni Poezji „Jaka wielka jest Warszawa!” oraz twórczość własna autorów prowadzących lekcje. Młodzież miała możliwość zadawania pytań poetkom i poetom oraz zaprezentowania własnych umiejętności pisarskich, w tym prezentacji własnych utworów. Szkoły otrzymały po kilka egzemplarzy Antologii do bibliotek oraz zakładki – widokówki z tekstami poetyckimi Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Władysława Broniewskiego, Ildefonsa Konstantego Gałczyńskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego o Warszawie do książek , które przekazano dzieciom i młodzieży biorącej udział w lekcjach.
Relacje, w formie krótkiego opisu i fotografii, z prowadzonych lekcji były umieszczane były na bieżąco na Facebooku na utworzonej specjalnie festiwalowej stronie 51. Warszawska Jesień Poezji Strona cieszyła się sporym zainteresowaniem. Podczas festiwalu obserwowało ją ponad 300 osób, z czego ponad 280 polubiło stronę Fotografie tam zamieszczone dot. Lekcji poetyckich są możliwe do dalszego wykorzystania według potrzeb: https://www.facebook.com/profile.php?id=61551931323729
Informacja o akcji ukazała się Również na stronie Oddziału Warszawskiego ZLP www.zlpwarszawa.pl
Jednym ze świadectw o pożytkach tej akcji jest pismo opiekunki akcji w LI LO im. Tadeusza Kościuszki w Rembertowie, p. Elżbiety Krasnodębskiej:
W dniu 12 października w ramach Warszawskiej Jesieni Poezji LI Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie odwiedził poeta, prezes Związku Literatów Polskich Oddziału Warszawskiego i zasłużony działacz kultury, pan Grzegorz Trochimczuk. Podczas lekcji poetyckich opowiedział m.in. o swojej drodze twórczej, źródłach artystycznych inspiracji oraz przedstawił swoje liczne publikacje i Antologię „Jaka piękna jest Warszawa!” wydaną z okazji tegorocznej edycji festiwalu. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wysłuchała również utworów pana Trochimczuka oraz miała możliwość zaprezentowania własnych wierszy i zadania wielu pytań. Gość chętnie na nie odpowiadał i zachęcał uczniów do zagłębienia się w świat twórczości literackiej oraz próbowania swoich sił w pisaniu. Uczniowie docenili erudycję pana Trochimczuka oraz jego otwartość na młodych ludzi. Udział w spotkaniu wywarł duże wrażenie na licealistach, pozwolił im spojrzeć na poetów i ich utwory z innej perspektywy oraz rozbudził zainteresowanie wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi w naszym mieście.
Opracowanie : Irena Tetlak
Przeprowadzenie Lekcji poetyckich 51. Warszawskiej Jesieni Poezji było możliwe dzięki wsparciu finansowemu przez Fundację PZU i Urząd Dzielnicy Warszawa-Śródmieście