3-9 X 2016
45.Warszawska Jesień Poezji trwała od 3-6 października. Rozpoczęły ją lekcje poetyckie „To lubię” pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty w szkołach Warszawy i Mazowsza. Inauguracja Jesieni odbyła się 6 października w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu. Warszawski festiwal poezji, przed oficjalnym powitaniem gości, otworzył spektakl teatralno – muzyczny pt. „Leśmian” w reżyserii Małgorzaty Kaczmarskiej. Aktorzy teatru „Scena” oczarowali widownię interpretacją wierszy czołowego przedstawiciela literatury międzywojnia Bolesława Leśmiana, który był patronem duchowym 45.WJP. Podczas inauguracji zostały wręczone nagrody im. J Słowackiego i im. J. Iwaszkiewicza. Nagrodę im. Im. J. Iwaszkiewicza otrzymali: Wojciech Kawiński z Krakowa i Eugeniusz Kurzawa – prezes Zielonogórskiego Oddziału ZLP. Laureatem Nagrody im. J. Słowackiego został poeta, tłumacz poezji angielskiej Krzysztof Boczkowski. Nagrodę dla młodego twórcy do 30 roku życia „Zamiast recenzji”, ufundowaną przez Aldonę Borowicz i Andrzeja Tchórzewskiego, otrzymał Karol Samsel.
Po oficjalnym rozpoczęciu WJP rozpoczęły się imprezy literackie w różnych miejscach Warszawy: W Klubie Księgarza wybrzmiała poezja poetów- lekarzy „Molekuły wrażliwości” (prowadziła Maria Żywiecka-Luckner). Równolegle w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza odbywał się wieczór galowy poetów zagranicznych, który poprowadził Marek Wawrzkiewicz. Uczestnicy WJP każdego dnia w godzinach od 18-20 odbywali spotkania poetyckie w bibliotekach i domach kultury: w Galerii „Szuflada” przy ul. Kawęczyńskiej 4 w klimatycznym wnętrzu wiersze czytali: Piotr Dumin, Waldemar Hładki, Irena Kaczmarczyk, Zofia Mikuła, Zbigniew Milewski i prowadząca spotkanie Maria Żywiecka- Luckner; w Klubie Księgarza Małgorzata Kaczmarska i Anna Buczek zaprezentowały wiersze miłosne kobiet oprawione muzycznie przez Jolantę Mórawską.
Wieczorem, 6 października, odbyła się promocja antologii WJP „Za trawą – Wszechświat”, którą poprowadzili Aldona Borowicz i Zbigniew Milewski.
7 października od godz.11.00 – 16.00 trwała sesja krytyczno – literacka, zatytułowana „Koniec międzyepoki – nowe źródła wyrazu”. Przewodniczyli jej Andrzej Tchórzewski i Aldona Borowicz. Nie zabrakło na WJP wierszy poetów słowiańskich. Zaproszeni reprezentanci krajów słowiańskich czytali swoje wiersze w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. Spotkanie poprowadził Marek Wawrzkiewicz. Piątkowy wieczór „Noc poetów: Wiersze i jazz” uświetnił zespół jazzowy, który porwał poetów do tańca.
W sobotę Organizatorzy WJP umożliwili uczestnikom WJP wyjazd do Żelazowej Woli. Zwiedzaliśmy Dom Fryderyka Chopina i przy dźwiękach muzyki spacerowali po pięknym, obszernym parku. W charakterze przewodnika wystąpiła Barbara Śliwonik. Dla pozostających w Domu Literatury uczestników trwały otwarte warsztaty literackie prowadzone przez Andrzeja Tchórzewskiego.
Sobotnie popołudnie zdominował Turniej Jednego Wiersza im. Krzysztof Gąsiorowskiego. W konkursie mogli brać udział wszyscy poeci zrzeszeni i niezrzeszeni. Konkurs poprowadził Jerzy Jankowski. Podobne Turnieje odbyły się też w niedzielę: Turniej Jednego Wiersza im. Jarosława Zielińskiego i Turniej Jednego Wiersza na Pradze dla niezrzeszonych poetów.
W sobotę, po konkursowych emocjach, w reżyserii Czesława Ganda odbył się spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „Z minionych zdarzeń ścieram kurz” w wykonaniu RSTK i UTW w Gorzowie Wielkopolskim.
Organizatorzy WJP nie zapomnieli o nieżyjących twórcach, uczestnikach Warszawskich Jesieniach Poezji. W sobotni wieczór do godziny 22.30 wspominano Krzysztofa Gąsiorowskiego, Ryszarda Ulickiego, Romana Śliwonika, Zbigniewa Jerzynę i innych zmarłych poetów. Opowiadali o nich :Marek Wawrzkiewicz, Aldona Borowicz, Barbara Śliwonik, Zbigniew Milewski i Maria Żywiecka -Luckner.
W niedzielę w Domu Literatury przygotowano śniadanie pożegnalne. Uczestniczyli w nim twórcy krajowi i zagraniczni ( z 10.krajów).Podziękowaniom nie było końca: za ogromny wkład pracy, wspaniałą organizację, integrację środowisk twórczych i domową atmosferę, która panowała wszędzie: w sekretariacie Domu Literatury, miejscu zakwaterowania oraz restauracji, gdzie uczestnicy WJP spożywali literackie posiłki. Organizatorzy WJP : Aldona Borowicz, Marek Wawrzkiewicz, Zbigniew Milewski otrzymali wiele ciepłych, serdecznych słów, bo taką też wytworzyli atmosferę podczas wszystkich dni 45. Warszawskiej Jesieni Poezji. Należą im się wielkie gratulacje!
Irena Kaczmarczyk (Kraków)